Nikander Kuszewski

Niko 
 Z największym żalem informujemy, że w dniu 10 marca 2021 r. w wieku 73 lat, odszedł Nikander Kuszewski, nasz przyjaciel, kolega, świetny brydżysta - mistrz międzynarodowy.
Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Cedzynie we wtorek, 16 marca o godz. 12.30

Komentarze  

# Norbert Krzystanek 2021-03-17 23:51
To niesamowite! Nie mogę uwierzyć! Miałem tę przyjemność troszkę grać w parze z Niko. Wspaniały człowiek, świetny brydżysta ze specyficznym wspaniałym poczuciem humoru. Jaka szkoda! Żegnaj Niko!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# marek 2021-03-15 16:02
To b. dawne czasy. Lata 1973-76. Graliśmy wtedy w WSI Kielce. Niko, Leszek Welke, Krzysiek Gałda i ja. Potem był świadkiem na moim ślubie. Straciliśmy kontakt bo się wyprowadziłem z Kielc i ok. 35 lat nie grałem w karty zajęty innymi sprawami.
To potężny cios tym bardziej że tuż po odejściu Tadzia Soboty mojego sąsiada i kolegi. Żal.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ZAX 2021-03-12 22:23
Żegnaj przyjacielu! Mam oczy pełne łez. Szkoda, że nie zagramy już razem na tym świecie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Grzegorz Półtorak 2021-03-12 15:53
Niko grał ze mną chętnie w turniejach gulaszowych na BBO . Po turnieju zawsze mogłem liczyć na solidną analizę rozdań . Myślę ,że Niko był wielkim miłośnikiem gulaszy:)
Niech Pan przyjmie go do swojego stołu brydżowego !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Adam 2021-03-12 15:32
Trudno mi pisać o Niku w czasie przeszłym, bo to co się stało jest dla mnie wielkim ciosem. Przez wiele lat był moim partnerem brydżowym, ile pamiętnych rozdań z nim przeżyłem, do których wracaliśmy po latach w nocnych rozmowach telefonicznych i przy spotkaniach towarzyskich. Będzie mi brakować jego pytania "co tam u ciebie słychać birbancie?". Przez ostatnie dni trzymałem za niego kciuki. Miałem go powitać dokładnie takim samym pytaniem...lecz nie dziś. Zegnaj.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ZAX 2021-03-12 22:50
Kilka kartek z mojego kalendarza

1999

Z Nikiem i Adasiem spotkałem się w drużynie Kolporter II Kielce w sezonie 1999.
W składzie była jeszcze Hania Kowalska, Marcin Piwowarczyk, Darek Nowek i Bartek Ceglarski. Niko z Adasiem byli naszą bronią atomową. Nigdy nie spotkałem tak przebojowo grającej pary jak oni. Poznawałem wówczas nowe wymiary brydża. Potrafili zagrać z kontrą prawie wszystkie rozdania połówki (a grało się wówczas 2x16 rozdań). "No przecież nie możecie grać takiego niskiego kontraktu (2trefl) bez kontry" - wygłaszał Niko wyciągając czerwony kartonik. W warunkach tak ekstremalnie ostrej gry Niko i Adaś czuli się jak ryby w wodzie, a przeciwnikowi coraz bardziej trzęsły się ręce.

Wygraliśmy wówczas ligę okręgową (a grało w niej 10 drużyn) z przewagą 50 VP nad drugą drużyną.

2000

W kolejnym pięknym roku 2000 w III lidze grał oczywiście komplet 16 drużyn, wśród nich znane marki takie jak:
Partyzant Radoszyce, Hotel Senator, Mikirad Radom, Forta Biłgoraj, Czarni Dęblin, Gwardia Kielce, Skobud Tarnobrzeg, czy Energetyk Kozienice.

Zajęliśmy 10 miejsce, a ligę wygrał wówczas Mitex Kielce, składu chyba nie muszę nikomu przypominać. Zaś KSS Kolporter Kielce z Jackiem Janowskim w składzie wywalczył pierwszy historyczny awans drużyny kieleckiej do I ligi.

2001

W kolejnym sezonie 2001, KSS Kolporter I Kielce z Jackiem wywalczył brązowy medal MP.
Mitex spadł z powrotem do naszej III ligi, w której my zajęliśmy dobre 6 miejsce (6/16).

2002

Tym razem jako Kolporter III Kielce zajęliśmy czwarte (!) miejsce w III lidze przed Gwardią Kielce, z Rysiem Jankowskim w składzie, na piątym i Mitexem na ósmym.
A w kieleckiej okręgówce (odpowiednik dzisiejszej III ligi) grało wtedy 11 drużyn.

2002/03

W sezonie 2002/03 Niko i Adaś wzmocnili drużynę Gwardia Kielce, gdzie w składzie z Rysiem i Tadziem Sobotą zajęli 3 miejsce i grali w barażach o awans (choć niestety bez sukcesu).
Również Marcin odszedł od nas do Mitexu. A my zmieniliśmy barwy na Echo Kielce i z Kasią Adamczyk i Włodziem Niedolazem zakończyliśmy rozgrywki na niezłym 6 miejscu.

2003/04

Gwardia drugie, my trzecie :)
A wygrał Automatyk Kielce z Jackiem Adamczykiem, Krzyśkiem Gałdą, Pawłem Kowalskim...

2004/05

W sezonie 2004/05 jako Echo Kielce, w niezmienionym składzie po raz pierwszy awansowaliśmy do II ligi. Drużyna Gwardia Kielce została rozwiązana, więc było łatwiej.


To były piękne lata. Brydżystów było wtedy jakby więcej. Często spotykaliśmy się na brydżu towarzyskim, domowym.

Niebawem minie rok odkąd odszedł od nas Rysiu Jankowski.
Dzisiaj, po tym bardzo smutnym dla świętokrzyskieg o brydża roku, kolejne nazwisko wspaniałego gracza Nikandera Kuszewskiego znika z listy startowej. Ale w naszej pamięci pozostanie na zawsze.

Żegnaj Niko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować